Kako izlečiti oticanje stopala i zglobova?
- Bianco
- Ažurirano:
Neprijatan osećaj težine u nogama nakon dugog stajanja ili napornog dana česta je pojava kako kod starih, tako i kod mlađe populacije. Osećaj tesnih cipela, nateklih stopala i zglobova nije samo problem estetike, već znak da naše telo možda nije u potpunoj ravnoteži i da mu je potrebna pomoć.
Oticanje stopala i zglobova može da nam pokvari planove i svakodnevnicu. Na sreću, postoje jednostavna i efikasna rešenja koja smanjuju otoke i vraćaju osećaj olakšanja.
Ovaj tekst će vam pomoći da nađete najefikasniji način da vam stopala ponovo postanu laka, a zglobovi bez bola.
Zašto otiču stopala?
Otečena stopala mogu biti prolazno stanje, ali ponekad i ozbiljan zdravstveni problem. Uzroke treba tražiti u različitim faktorima.
Ovo su najčešći razlozi otečenih stopala:
- Dugotrajno stajanje i sedenje – Kada ste duže vreme u istom položaju, usporena je cirkulacija krvi u nogama. Dolazi do nakupljanja tečnosti u tkivima i noge lako otiču. Ovo se često dešava ljudima koji dugo sede za kompjuterom ili na svom radnom mestu provode više sati stojeći u jednoj tački.
- Vrućina – Na visokim temperaturama se šire krvni sudovi, zbog toga dolazi do zadržavanja tečnosti u nogama i stopalima. U vrelim letnjim danima je moguće oticanje čak i ako nemamo nikakav zdravstveni problem.
- Trudnoća – Hormonske promene i povećan pritisak materice na vene često su uzrok oticanja stopala kod trudnica.
- Povrede – Uganuća, prelomi ili istegnuća često izazivaju lokalizovano oticanje kao odgovor tela na povredu. Ovu vrstu otoka prepoznaćete ako je lokalizovano samo na jednoj nozi.
- Bolesti srca, bubrega ili jetre – Kada viscelarni organi ne funkcionišu pravilno, telo najčešće zadržava višak tečnosti. Ovo se manifestuje oticanjem stopala i zglobova.
- Proširene vene – Slabljenje zidova vena otežava povratak krvi ka srcu, što može dovesti do otoka, pogotovo baš u regiji gde su vene najizraženije.
- Nepravilna i nezdrava ishrana – Ako unosite previše soli u vaše telo, dolazi do zadržavanja vode u organizmu, pa stopala najpre otiču. So vezuje vodu u organizmu i dovodi do oticanja, a pokazatelj mogu da budu i otečene ruke, ne samo stopala.
- Lekovi – Nuspojava određenih lekova je oticanje stopala. U ovu grupu spadaju kortikosteroidi, antihipertenzivi ili hormonske terapije.
- Nedostatak fizičke aktivnosti – Sedentarni način života i nekretanje usporavaju cirkulaciju i tečnost se nakuplja u nogama.
- Neadekvatna obuća – Jedan od glavnih uzroka oticanja stopala je previše uska, nepravilno oblikovana ili neudobna obuća. Obuća koja nema adekvatnu podršku za stopalo, poput ravnog đona ili previše fleksibilnih sandala i papuča, može doprineti umoru mišića i otečenosti stopala.
Kada su noge otečene u dugom vremenskom periodu i kada su ti otoci praćeni bolom ili crvenilom, lekarska konsultacija je neophodna.
Dodatni razlozi za oticanje stopala
Pored već navedenih razloga, postoje i medicinski uzroci oticanja stopala.
- Kada limfni sistem ne funkcioniše kako treba
- Vaskularni problemi
- Dehidracija
- Infekcije
- Nedostatak proteina u telu
- Dijabetes
- Hormonske promene
Šta uraditi prilikom oticanja stopala?
Da biste ublažili simptome oticanja stopala i zglobova, u kućnim uslovima možete da sprovedete određene mere. Važnije od toga je da utvrdite tačan uzrok ovog problema. Ako imate bilo kakvu zabrinutost ili neprijatnost, potražite pomoć lekara.
Mi vam dajemo nekoliko saveta koji će pomoći kod oticanja stopala:
Podizanje nogu
Lezite podignutih nogu iznad nivoa srca. Ovaj položaj pomaže u smanjenju otoka. Omogućava tečnosti da se vrati u krvotok i smanjuje pritisak na vene u stopalima. Ova metoda sprovodi se kod osoba koje su ostale bez svesti jer lekari znaju da je podizanje nogu najbolji način da se krvotok brzo vrati u normalu.
Hladne obloge
Nanošenje hladnih obloga na otečena stopala smanjiće upalu i poboljšati cirkulaciju. Umotajte led u tkaninu i ostavite na otečena mesta 15-20 minuta nekoliko puta dnevno. Ipak, vodite računa i nemojte predugo držati obloge jer hladnoća drastično skuplja kapilare.
Kretanje i lagana fizička aktivnost
Redovno vežbanje, hodanje ili istezanje, poboljšaće vašu cirkulaciju i sprečiti nakupljanje tečnosti u stopalima. Obavezno odvojite vreme za dnevnu šetnju najmanje 2 km i videćete koliko će vam ova rutina značiti u svim aspektima, za bolji san, kondiciju, prevenciju mnogih zdravstvenih problema, kao i za lek protiv oticanja stopala.
Odgovarajuća obuća
Nosite udobnu obuću koja pruža adekvatnu podršku stopalu. Važno je da imate i dovoljno prostora za prste. Izbegavajte visoke štikle i uske cipele koje mogu pogoršati otoke. Ukoliko su vam deo uniforme klompe, birajte samo proverene modele ženskih klompi ili muške modele sa potporom za stopalo, kako biste sprečili umor i oticanje.
Smanjite unos soli
So je, kao što smo naveli, jedan od glavnih uzroka oticanja. Previše soli iz hrane izaziva zadržavanje tečnosti u organizmu i znatno utiče na naše zdravlje. Smanjite so u obrocima kako biste se rešili oticanja i polako se navikavajte na nezačinjenu hranu.
Adekvatan unos tečnosti
Dehidratacija je jedan od uzroka zadržavanja tečnosti, pa je važno piti dovoljno vode kako bi se održala ravnoteža u organizmu. Pijte najmanje 2l vode dnevno kako bi vam telo ostalo hidrirano i kako ne bi došlo do oticanja.
Masiranje stopala
Lagana masaža stopala poboljšava našu cirkulaciju i smanjuje otok. Masaža je jedan od najboljih metoda za poboljšanje cirkulacije i redovnim masiranjem možete mnogo pomoći nogama, kod bolova, oticanja, proširenih vena ali i kod brojnih drugih problema. Podstaknite vraćanje tečnosti u telo nežnim masiranjem stopala i krenite od prstiju prema zglobovima. Uvek koristite kreme koje u sebi sadrže alantoin, gavez ili slične biljke koje pospešuju cirkulaciju i smanjuju bol i otoke.
Kompresivne čarape ili zavoj
Ako imate problema sa venskom insuficijencijom, pa vam zato otiču stopala, kompresivne čarape ili elastični zavoji su rešenje. One pružaju blagi pritisak na stopala i noge, poboljšavaju cirkulaciju i tako smanjuju nakupljanje tečnosti.
Za kraj
Otečena stopala i zglobovi su jedan od signala koje naše telo šalje kako bi nam skrenulo pažnju da nešto ne radimo kako treba. U najvećem broju slučajeva razlozi su umor, nekretanje ili neadekvatna obuća, a ređe neko ozbiljno oboljenje. Najbolje je da sa lekarom najpre utvrdimo pravi uzrok oticanja pa potom da pređemo na rešavanje problema.
Uvođenje zdravih navika poput pravilne ishrane, fizičke aktivnosti i odgovarajuće obuće može biti rešenje vašeg problema. Uzmite u obzir zdravo načelo: Bolje sprečiti, nego lečiti, i već danas pomozite svojim stopalima da ostanu u optimalnom stanju i da vas s lakoćom nose gde god vi poželite.