Kako razbiti petni trn i zašto se on javlja?

Ukoliko patite od petnog trna, sigurno pri svakom koraku osećate probadajući, oštar bol koji liči na ubod nožem u petu ili na ubod iglom. Osobama koje boluju od petnog trna težak je i bolan svaki korak i najviše bi voleli da mogu normalno da obuju obuću i koračaju uz kompletno oslanjanje na petu, ali to nije baš moguće.

U nastavku teksta donosimo vam odgovore na pitanja šta je uopšte ovo stanje na petama, kako razbiti petni trn, šta je uzrok njegove pojave, i što je najvažnije- kako se leči.

Šta je petni trn?

Petni trn je koštano ispupčenje na peti koje nastaje od nakupljanja kalcijuma na kostima. Kad višak kalcijuma formira oštru ivicu nalik trnu, okolno vezivno tkivo se upali i izaziva oštar i probadajuć bol u samo toj tački, zato se stvara utisak da je unutar pete trn koji ne može da se eliminiše a mnogo smeta.

Medicinski izraz za ovo stanje je Calcar calcanei i tretira se na različite načine a bol koji se manifestuje može biti različitog intenziteta.

Uzor nastanka petnog trna

Ako ste se pitali zašto nastaje petni trn, odgovor leži u taloženju kalcijumskih soli, a najčešći uzroci koji dovode do nakupljanja kalcijuma na petnoj kosti su sledeći:

  • Opterećenje stopala: Ukoliko na poslu dugo stojite, hodate više sati u toku dana ili imate intenzivne treninge trčanja po tvrdoj podlozi, od pritiska na petu stvaraju se mikrotraume na plantarnoj fasciji, vezivnom tkivu koje povezuje pete i prste, nakon čega se stvara petni trn.
  • Obuća lošeg kvaliteta: Cipele, patike, čizme, radne klompe ili bilo koja obuća koja nema ergonomsku izradu i poseduje tvrd đon, može da prouzrokuje petni trn.
  • Određena stanja stopala: Ravna stopala, visok ris ili skraćeni mišići potkolenice takođe utiču na stvaranje i razvoj petnog trna.
  • Višak kilograma: Usled gojaznosti, stvara se pritisak na pete, što dovodi do nastanka petnog trna.

Simptomi petnog trna

Najčešći simptomi petnog trna su oštar bol u peti, otok i osećaj trnjenja i toplote.

  • Bol od petnog trna: Ovaj bol se najčešće opisuje kao probadajuć u jednoj tački i podseća na ubod noža ili igle u petu. Najintenzivniji je ujutru nakon buđenja, kada zakoračimo prve korake iz kreveta, ili pri ustajanju nakon dužeg sedenja.
  • Upala i otok: Nije isključeno da usled petnog trna peta otekne i da upaljena regija bude blago crvena, što ukazuje na postojanje inflamacije.
  • Osećaj trnjenja i toplote: Ove simptome ne osećaju svi pacijenti, ali se često dešava da osoba oseća toplotu u peti i da okolna regija pomalo utrni, što takođe ukazuje na prisutnost upale.

 

petni trn bol

Kako razbiti petni trn?

Petni trn se razbija odmaranjem, fizioterapijom, promenom stila života ili posebnim metodama lečenja, ako je reč o ozbiljnijim slučajevima.

1.   Odmor i relaksacija stopala

Usled petnog trna, fizioterapeuti savetuju da se maksimalno smanje opterećenja i pritisak na petu. Treba izbegavati intenzivne treninge trčanja, dugotrajno stajanje i poželjno je često menjati položaj kako bi se podstakla cirkulacija u stopalima.

2.   Fizioterapija

Usled sanacije petnog trna, primenjuju se vežbe istezanja i jačanja mišića stopala, masaže stopala kao i terapije strujom, ultrazvučnom metodom, elektotalasima i drugim metodama koje preporuči fizioterapeut u odnosu na stanje pacijenta.

3.   Ortopedski ulošci i promena obuće

Obuća je jedan od najčešćih uzročnika pojave petnog trna, stoga se preporučuje promena stare obuće i upotreba samo modela izrađenih od prirodne kože i anatomski oblikovanog đona koji pruža podršku stopalu i ne vrši pritisak na pete. Ovo je posebno važno za sve one koji koriste klompe na poslu, i one moraju pružiti vrhunsku amortizaciju kako bi se smanjio pritisak na petu. Uz promenu obuće, poželjna je primena anatomskih uložaka koji ublažavaju bolove u predelu pete i čitavog stopala.

4.   Hirurške metode i lečenje lekovima

Ukoliko fizioterapija, promena stila života i druge metode ne daju rezultate, lekar će pacijenta uputiti na hirurško uklanjanje petnog trna i primenu terapije lekovima. Na sreću, u većini slučajeva je dovoljno primeniti gorenavedene korake i doći će do olakšanja.

 

Šta je dobro za petni trn?

Pored terapije koje pripisuje fizioterapeut, možete probati i prirodne metode koje će sigurno dovesti do olakšanja bolova u peti uzorkovanog petnim trnom.

  • Masaža ledom: Zamotajte kocke leda u kesu ili pamučnu tkaninu i kružite po peti nekoliko minuta. Led će smanjiti otok i ublažiti bolove.
  • Obloge od krompira ili kupusa: Narendajte svež krompir sa ljuskom i stavite ga u gazu a potom obmotajte petu i primenjujte ovu oblogu svakodnevno u periodu od 7-10 dana. Pored krompira koji smanjuje upalu, mogu pomoći i obloge od svežih listova kupusa koje je potrebno malo izgnječiti kako bi se opustili svi prirodni sokovi.

 

 

  • Obloge od crne rotkve ili bokvice: Obe ove biljke se koriste u narodnoj medicini od davnina, i u narodu je poznato da donose olakšanje kod uboda, upala i bolova. Izrendajte crnu rotkvu i stavite u gazu pa previjte petu, ili zavojem previjte petu na koju ste prethodno stavili listove bokvice a potom obujte čarape. Ponavljajte postupak više od sedam dana i imajte na umu da su prirodne metode lečenja samo dopuna terapiji koju je pripisao lekar, nikako zamena za istu.

 

Dodatni saveti za lečenje petnog trna

Ako ste rešili da se oslobodite ovog oštrog bola koji vam onemogućava da se normalno krećete, najvažnije je da budete istrajni.

Kombinujte medicinsku terapiju koju vam je odredio lekar, smanjite opterećenje na stopala, investirajte u anatomsku obuću i uloške i primenjujte metode prirodnog lečenja u vidu obloga i kupki.

Pred spavanje potopite stopala u toploj kupki od morske soli i kamilice, kako bi se vaša stopala opustila a bol ublažio. Primenjujte masaže kremama i gelovima koji u sebi sadrže alantoin i tretirajte svoja stopala duži vremenski period kako bi se vezivna tkiva opuštala i kako bi se smanjio intenzitet bola i upalni procesi.

Budite istrajni i negujte svoja stopala jer od njih zavisi naša svakodnevna produktivnost.

Tabela sadržaja