Kako ukloniti čukljeve prirodnim putem?

Čukljeve medicinski zovemo hallux valgus. Ova veoma česta deformacija stopala izaziva neprijatnost i bol, posebno dok smo u obući. Iako je hirurški zahvat rešenje koje dosta ljudi razmatra, postoje i prirodni načini za ublažavanje simptoma i smanjenja veličine čukljeva.

Ako se pitate kako ukloniti čukljeve prirodnim putem, daćemo vam niz tretmana koji mogu pomoći najpre u prevenciji, a zatim i u tretiranju.

U sledećem tekstu dajemo vam savete koji će pomoći da promenite bolno i svakodnevno suočavanje sa ovim problemom. Predstavljamo vam trikove kako da uz korišćenje prirodnih resursa ublažite simptome čukljeva.

Šta su čukljevi na nogama?

Čukljevi su izbočine koje se pojavljuju na spoljašnjoj strani stopala, tačnije na bazi palca. Ova deformacija nastaje kada se veliki prst okrene prema drugom prstu. To izaziva pomeranje i izbočenje kosti.

Čukljevu su često praćeni bolovima, crvenilom i oticanjem, a ponekad i žuljevima ili otiscima na koži. Iako se povezuju sa nasleđem, na njihovu pojavu utiču i faktori poput nepravilne obuće, prekomerne težine ili čak određenih aktivnosti.

Čukljevi su jako neprijatni i izazivaju nam tegobe, iako nisu opasni po život. Zato je važno reagovati na vreme i primeniti odgovarajuće tretmane kako ne bi došlo do toga da ne možemo da obujemo obuću ili da trpimo velike bolove.

Čukljevi na nogama – uzrok

Čukljevi na nogama se razvijaju iz različitih razloga, iako najčešće nastaju zbog kombinacije genetike i loših navika. Ova deformacija zahvata zglob na bazi palca. To izaziva bol, nelagodnost i otežano hodanje. Čukljevi nisu uvek rezultat samo jednog faktora. Postoji više uzroka koji mogu doprineti njihovoj pojavi.

  • Genetska predispozicija – Veće su šanse da ćete razviti ovu deformaciju ako u porodici postoji istorija čukljeva.
  • Neadekvatna i nekvalitetna obuća – Uske cipele, niske ili previše visoke potpetice mogu povećati pritisak na stopalo i pogoršati stanje.
  • Prekomerna telesna težina – Dodatni pritisak na stopala može izazvati deformacije, uključujući čukljeve.
  • Ravna stopala – Osobe sa urođenim ili stečenim ravnim stopalima imaju veći rizik od razvoja čukljeva zbog nepravilnog rasporeda težine prilikom hodanja.
  • Povećana fleksibilnost ligamenata – Previše fleksibilni ligamenti mogu doprineti nenormalnom okretanju palca i stvaranju izbočenja.
  • Ponavljajući stres i aktivnost – Dugotrajno stajanje ili aktivnosti koje zahtevaju puno opterećenje na stopalu mogu dovesti do razvoja čukljeva.
  • Povrede stopala – Povrede poput preloma ili uganuća stopala mogu promeniti njegovu strukturu i povećati rizik od razvoja čukljeva. Nepravilno zarastanje povrede može dovesti do pomeranja zglobova i izazvati deformacije.
  • Hormonske promene – Trudnice ili žene koje prolaze kroz menopauzu, podložnije su razvoju čukljeva zbog promena u nivou hormona. Hormonski status utiče na ligamente i zglobove.

 

 

  • Nedostatak fizičke aktivnosti – Ako stopalo nije dovoljno aktivno, ligamenti i tetive će oslabiti. To povećava mogućnost za razvoj deformacija poput čukljeva.

 

Kako se leče čukljevi na nogama?

Lečenje čukljeva zavisi od ozbiljnosti i težine samog problema. Od jednostavnih kućnih tretmana, do ozbiljnih hirurških intervencija. U najvećem broju slučajeva pravilna nega i rana reakcija značajno će ublažiti napredovanje deformacije.

Metode lečenja dostipne pacijentima:

  • Nošenje udobne obuće: Prvi i najjednostavniji korak u lečenju čukljeva je nošenje obuće koja ne vrši pritisak na stopala i na deformisani deo stopala. Preporučuje se šira i mekša obuća, kao i modeli sa niskim potpeticama koji pružaju ravnomeran raspored težine.
  • Ortopedski ulošci: Specijalno dizajnirani ulošci za ublažavanje pritiska smanjuju neprijatnost i sprečavaju dalje napredovanje oboljenja.
  • Ortopedski aparati i separatori: Specijalni aparat za korekciju palca, kao što su ortopedski korektori ili aparati za nošenje tokom noći, ispravljaju deformacije i smanjuju bolove.

 

 

  • Vežbe za stopala: Redovno istezanje i jačanje mišića stopala smanjiće bolove i povećati fleksibilnost. Vežbe uključuju istezanje prstiju, savijanje i ispravljanje palca, kao i hodanje bosim stopalima po mekanim površinama.
  • Masaža: Terapijske masaže stopala poboljšaće cirkulaciju i smanjiti napetost, tako će se ublažiti i bol.
  • Nesteroidni antiinflamatorni lekovi: Lekovi kao što je ibuprofen su efikasni u smanjenju bola i upale koji prate čukljeve.
  • Lokalni gelovi i kreme: Topikalni preparati sa analgetičkim i antiinflamatornim svojstvima lokalno ublažavaju bol na mestu deformacije.
  • Korektivna operacija: Postoji nekoliko tipova operacija koje se sprovode u lečenju čukljeva. To uključuje ispravljanje kosti, popravljanje mekih tkiva i tetiva. U težim slučajevima obavlja se potpuno uklanjanje izbočine.
  • Uređaji za nošenje: Različite vrste uređaja koji pomažu pri stabilizaciji stopala veoma su korisne za one koji žele da umanje progresiju deformacije.

 

Čukljevi – prirodno lečenje

Prirodno lečenje čukljeva je efikasno kada se primenjuje u ranim fazama razvoja deformiteta. Veoma je korisno kao dopuna drugim terapijama. Prirodnim tretmanima ublažićete simptome, eliminisati bol i usporiti progresiju čukljeva.

Prirodne metode podrazumevaju:

Redovno vežbanje i istezanje stopala

Savijanje i ispravljanje prstiju, podizanje i spuštanje palca i hodanje na prstima ili bosim nogama po mekanim površinama može da pomogne. Primenjujte vežbe za stopala svake večeri nakon izuvanja obuće, kako biste podstakli cirkulaciju nakon celodnevnog nošenja obuće.

Biljni tretmani za čukljeve

Biljne obloge sa kamilicom, lavandom ili ruzmarinom imaju umirujuća i antiinflamatorna svojstva i pomoći će u smanjenju otoka i bolova. Masaža eteričnim uljima, kao što je ulje lavande ili eukaliptusa, ublažiće bol i poboljšati cirkulaciju u stopalima. U apotekama možete pronaći i biljne preparate u vidu flastera i krema koje u sebi sadrže gavez ili alantoin iz gaveza. Uz dugotrajno primenjivanje, može da dođe do nestajanja pseudohrskavičnog tkiva iz čaure zgloba palca, zato je važno biti istrajan kad je ovaj vid tretmana u pitanju.

Kupke za stopala

Topla kupka sa dodatkom morke soli opušta mišiće i smanjuje bol. Dodavanje nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili ruzmarina u kupku dodatno će pojačati umirujući efekat.

Hladne obloge

U slučaju otečenih i bolnih čukljeva, hladne obloge donose olakšanje. Hlađenje pomaže u smanjenju otoka i smiruje upalu, a tako i bol. Hladnu oblogu držite na bolnom mestu 10 – 15 minuta, nekoliko puta dnevno.

Posavetujte se sa farmaceutom koje sve forme preparata za lečenje čukljeva su dostupne u apotekama i budite istrajni.

Prirodni tretmani nisu uvek dovoljni da potpuno eliminišu deformaciju. Ako simptomi ne prestanu ili se naglo pogoršaju, obavezno potražite pomoć lekara.

Ukoliko ste se odlučili za prirodne metode lečenja čukljeva, imajte na umu da su strpljenje i doslednost ključni za postizanje rezultata. Ako bolovi ipak ne popuste, potražite stručnu pomoć da ne bi došlo do daljeg oštećenja stopala. Uvek imajte na umu da je za prevenciju i pri samom lečenju od izuzetne važnosti da nosite kvalitetnu obuću izrađenu od prirodne kože, posebno ako priroda vašeg posla zahteva nošenje radnih klompi ili druge radne obuće.

Tabela sadržaja